Kā organismu ietekmē ūdens ar hloru?
Labdien!

Šobrīd dzīvoju Anglijā un šeit no krāna tek ūdens ar hlora garšu. Vai tādu ūdeni var dzert? Kādu ietekmi uz cilvēka organismu un ādu atstāj hlorainā ūdens lietošana ikdienā kā dzeršanā, tā mazgājoties? Paldies.
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Mazgāties tādā ūdenī var, bet dzert gan neieteiktu, jo tas var ietekmēt dzimumhormonu sintēzi. Pirms dzeršanas ūdeni vajag filtrēt vai labāk to pirkt veikalā.

Veselīgs uzturs

Vai, lietojot 4 pilienus Viganotola dienā, es nenodarīšu kaitējumu bērnam?
Labdien!

Gribēju uzklausīt vēl kāda cita speciālista viedokli. Esmu 13. grūtniecības nedēļā. Analīzēs uzrādījās, ka man ir D vitamīna deficīts organismā (17,6 (norma no 30-100) (ng/mL).

Ginekoloģe rekomendē lietot 4 pilienus Vigantola dienā. Vigantola instrukcijā rakstīts, ka dienas ieteicamā deva 1 piliens, un rakstīts, ka: “Pārdozēšanas gadījumā (kalcija dadzuma pieaugums asinīs, transplacentāra vitamīna D metabolītu pāreja uz augli) pastāv paaugsnāts risks attīstīties iedzimtām anomālijām – fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem, īpašai aortas stenozei formai. Tādēļ grūtniecības laikā Vigantol Oel ir jālieto ar īpašu piesardzību.”

Vai ar 4 pilienu lietošanu dienā es nenodarīšu kaitējumu bērnam?

Paldies! Ar cieņu, Inga
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien.

D vitamīnam grūtniecības laikā ir ārkārtīgi svarīga nozīme bērna attīstībā. Kā Jūs esat izlasījusi, instrukcijā ir teikts par pārdozēšanu. Jūsu situācijā, manuprāt, deva ir pat par mazu, lai jūsu organismā sasniegtu vajadzīgo vitamīna līmeni. Iesaku vairāk uzticēties un jautāt ārstam, jo šaubu gadījumā tieši Jūsu ārsts spēs dot izskaidrojumu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

Man ir grūti atcerēties cilvēku sejas un nespēju atcerēties vārdus. Ilgstoši meklēju vajadzīgos vārdus. Mēdzu zaudēt līdzsvaru. Pie kāda ārsta vērsties?
Atbild:
Violeta Hrikina-Seredenko, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Ņemot vērā Jūsu minētās sūdzības, iesakām Jūs doties vizītē pie neirologa – speciālista, kur ārsts profesionāli izvērtēs Jūsu veselības stāvokli un sniegs individuālas rekomendācijas, kā arī sastādīs ārstēšanās plānu. Iesakām Atmiņas kabineta apmeklējumu veselības centrā „Pārdaugava”. Pieteikšanās pa tālruni 67131316.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā rīkoties, ja ģimenē ir emocionālā vardarbība?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kur meklēt palīdzību, ja ģimenē ir emocionāla vardarbība? Vīrs ir paralizēts, kopjams. Visu laiku ir neapmietināts, rupjš, agresīvs. Pazemo un apsaukā. Ir kopīgi nepilngadīgi bērni pusaudži. Ir kopīgi īpašumi, kurus vīrs pie šķiršanās grib sev. Vārdiski prasās uz pansionātu, taču, kad pienāk rinda, tā uztaisa skandālu un paziņo, ka nekur nebrauks. Ja kaut kas nepatīk, lai pazūdam mēs.

Ir mēģinājis kārties vingrošanas striķī. Ātrie aizveda uz Tvaika ielu. Tur paturēja nedēļas nogali, pateica, ka tā varot katram gadīties un palaida mājās. Slimnīcā ārstiem teica, ka esot to darījis pēc strīda ar sievu, taču tajā dienā mums nebija nekādu strīdu. Es mierīgi izgāju pastaigāties ar suni, tikmēr viņš mēģināja kārties.

No ārsta apmeklējuma atsakās. Kategoriski atsakās arī no antidepresantiem, jo uzskata, ka tie viņu padarīs par spriest-nespējīgu dārzeni.
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien, Ieva!

Šķiet, Jūs esat kļuvusi par šīs situācijas ķīlnieci. Esat līdzatkarīga, tādēļ Jums noteikti nepieciešama psihoterapeitiska palīdzība, lai Jums būtu iespēja izrunāties un kaut brīdi pabūt no tā visa prom. Kad Jūs sajutīsieties pašapzinīgāk, emocionālā izmantošana Jūs vairs tā "neķers". Šobrīd ir tā, ka vīrs visas savas sliktās sajūtas (bezspēcību, izmisumu) izgāž pār Jums un Jūs arī sajūtaties tāpat. Ja vīrs no palīdzības atsakās (nav tai emocionāli gatavs), to vismaz varat pieņemt Jūs un iespējams tas palīdzēs arī ģimenei kopumā. Šajā gadījumā ieteiktu Jums noteikti aiziet pie ārsta psihoterapeita. Meklēt varat www.arstipsihoterapeiti.lv

Psihoterapija / psihiatrija

Kā rīkoties, ja pēc hemoroīdu operācijas ir nepatīkamas sekas?
Labvakar!

Ļoti daudz tiek reklamēts, ka hemoroīdu lāzeroperācijas ir saudzējošākas, bet man diemžēl pēc operācijas parādījusies fēču nesaturēšanas problēma. Tāpat arī vēdergāzes nekontrolējami skrien laukā. Man ir tikai nedaudz pāri 40, šausmīgi iedomāties, ka tā būs visu atlikušo dzīvi! Sakiet, vai nesaturēšana ir ārstējama un kā? Kas pie šīs problēmas cēloņiem ir vainojams?
Atbild:
Ģirts Mauriņš, "Flebomedika", SIA
Veicot hemoroīdu lāzeroperāciju, praktiski nav iespējams traumēt muskulatūru. Var būt situācija, kad anālā sfinktera nepietiekamība ir bijusi jau pirms operācijas un izteiktāki hemoroīdi ir palīdzējuši kompensēt muskulatūras vājumu. Lai izvērtētu anālo sfinkteri, būtu veicama 3D transrektāla ultrasonogrāfija.

Dr. Mauriņa Lāzermedicīnas klīnikas proktoloģe Dr.Inga Melbārde Gorkuša

Proktoloģija

Vai ir iespējams, ka varu palikt stāvoklī?
Labdien!

Man bija sekss pirmajā mēnešreižu dienā bez nekādiem kontracepcijas līdzekļiem. Mans menstruālais cikls ir 24 dienas garš, un mēnešreizes ilgst 4 dienas. Vai ir iespējams, ka varu palikt stāvoklī? Man ir 18 gadi.
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Grūtniecība var iestāties arī tad, ja dzimumakts noticis mēnešreižu laikā. Grūtniecības testu iespējams veikt desmit dienas pēc dzimumakta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai sāpes cirksnī un iegurnī saistītas ar muguras sāpēm?
Labdien!

Sākusi sāpēt mugura (krustu daļā). Sāpes parādījās pēc tam, kad mājās uzsākās remonti un uz mājas augstāko stāvu pastāvīgi bija jānes cementa maisi un citas smagas lietas. Līdz ar sāpēm krustos pārādījās arī neliels jūtīgums labajā cirksnī, kas nedaudz atstarojas arī uz labo sēklinieku. Kā iesāpas mugura, tā parādas arī jūtīgums cirksnī.

Vai sāpes krustu rajonā tiešām atstaorijas cirksnī un iegurnī, vai tas varētu būt vēl kaut kas cits? Kā vislabāk rīkoties, ko pārbaudīt?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Jāapmeklē urologs un būtu labi veikt arī USG ingvinālajiem rajoniem. Iespējams, ka sāpju iemesls ir ingvināla trūce.

Sāpes jostasdaļā pēc smagumu nešanas varētu liecināt, ka arī krustu daļas skriemeļiem ir bijusi pastiprināta slodze.

Pie ģimenes ārsta var veikt rentgenu krustu daļai vai nepieciešamības gadījumā magnētisko rezonansi jostas daļas skriemeļiem. Fizioterapijas un nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu kurss varētu palīdzēt šajā gadījumā. Ja situācija pasliktinās, vēlama ortopēda konsultācija, līdzi ņemot izmeklējumu rezultātus.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai jāuztraucas, ja pēc zoba izraušanas jūtamas sāpes pie auss?
Labdien!

Apmēram pirms nedēļas izrāva gudrības zobu. No sākuma mazliet uzpampa un tad pārgāja. Tagad katru rītu mostoties jūtu sāpes pie auss, sāp zem deniņiem. Zobs liekas, ka vēl nav sadzijis, jo bija liela sakne. Man izrāva zobu ar anestēziju un palaida. Neteica. kas jādara utt.

Vai man ir iemesls uztraukties?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Lai pārliecināties, ka nav komplikācijas, jāapmeklē savu zobārstu. Pēc apskates ārsts tieši Jums rekomendēs nepieciešamo papildu ārstēšanu.

Esiet vesels!

Zobārstniecība / mutes veselība

Kā rīkoties, ja nav mēnešreižu un nevēlos lietot hormonālās tabletes?
Labdien!

Man drīz būs 20 gadi, nekad nav bijušas mēnešreizes. Devos pie ginekologa un iedotās hormonālas zāles nelīdzēja. Teica, ka būs jālieto stiprākas. Bet es nevēlos lietot hormonālās tabletes, jo esmu dzirdējusi, ka no tām var pieņemties svarā un iedzīvoties citās veselības problēmās.

Sonogrāfijā nekas nepareizi audzis neparādijās. Un vai dzimumdzīvi varu droši uzsākt bez bažām (jo, kā es varu zināt, ka nepaliktu stāvoklī?)? Un jau vairākus mēnešus ir nieze ap kaunuma lūpu, bet tā ir tikai naktī - varbūt to daru neapzināti..?

Kā rīkoties, ja nav mēnešreižu un nevēlos lietot hormonālās tabletes?

Pie ginekologa tuvākajā laikā nav iespēja doties, tādēļ šeit rakstu. Paldies jau iepriekš.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.

Mēnešreižu neesamība 20 gadu vecumā nav normāla parādība. Lai uzsāktu jebkāda veida ārstēšanu, sākotnēji nepieciešama pilnvērtīga izmeklēšana, lai precizētu mēnešreižu neesamības iemeslu. Izmeklēšanas plāns būtu jāsāk ar vizīti pie ginekologa, lai novērtētu Jūsu ginekoloģiskās orgānu sistēmas stāvokli, veiktu gan attēlu diagnostiksu izmeklēšanu, gan laborotoro izmeklēšanu, kā arī citus svarīgus izmeklējumus. Un tikai tad, ja patoloģija netiek konstatēta, var uzsākt hormonālu ārstēšanu.

Ilgstoša mēnešreižu neesamība paaugstina kardiovaskulāro, endokrīno un citu sistēmu saslimšanas riskus, tādēļ vēršanos pie ārsta nevajadzētu atlikt.

Spriest par to, vai, uzsākot dzimumdzīvi, Jūs nevarat palikt stāvoklī, nevar, jo grūtniecības iestāšanās atkarīga arī no citiem Jūsu organisma funkcionāliem apstākļiem. Svarīgi atcerēties, ka droša dzimumdzīves uzsākšana nenozīmē tikai izsargāšanos no grūtniecības, būtu jādomā arī par seksuāli transmisīvajām saslimšanām. Ja dzimumdzīvi vēl neesat uzsākusi, būtu rekomendējams veikt vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu dzemdes kakla vēža profilaksei. Bet par to būtu svarīgi konsultēties ar Jūsu ginekologu.

Niezes iemesli var būt dažādi, bet tos iespējams precizēt pie ārsta klātienē.

Tāpēc pamata rekomendācija ir doties pie ginekologa un precizēt mēnešreižu neesamības iemeslu un uzsākt adekvātu ārstēšanu, kas, iespējams, ir tieši hormonālo tablešu lietošana. Tomēr no Jūsu jautājuma bez papildus informācijas un izmeklējumu rezultātu interpretācijas ir grūti atbildēt uz Jūsu uzdoto jautājumu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai jaunam cilvēkam ir piemērota zobu plate?
Labdien!

Man ir nedaudz emocionālas dabas jautājums, kas saistīts ar zobārstniecību.

Manai draudzenei pēc bērna piedzimšanas ļoti sabojājās zobi, kā rezultātā tika zaudēti 4 priekšzobi. Tagad viņa nēsā mazu, izņemamu zobu plati. Tā kā turpmākos gadus implantus nevarēsim atļauties, draudzenei ar šo faktu ir ļoti grūti sadzīvot, pastāvīgi nomoka kompleksi. Viņa ir tikai 20 gadus jauna.

Lai nomierinātu draudzeni, vēlos jautāt, vai ir daudz jaunu cilvēku, kuri izvēlas un nēsā zobu plati, jo nevar atļauties ko dārgāku? Varbūt ir kādi citi ekonomiski risinājumi?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Atbildot uz Jūsu jautājumu, jāmin, ka diemžēl diezgan bieži jauniem cilvēkiem jālieto izņemamās protēzes.

Tomēr ir vērts paciesties un pēc laika atrast iespēju
izveidot jaunus zobiņus uz implantiem. Citādāk būs jāslīpē blakus zobi, no kā tie veselīgāki nekļūs.

Zobārstniecība / mutes veselība