Vai grūtniecības laikā pieļaujama gripas vakcīna?
Labdien!

Esmu grūtniecības 5.mēnesī. Bieži apaukstējos, pavājināta imunitāte. Ģimenes ārste un arī ģinekoloģe saka, ka jāveic pretgripas vakcīna, taču nezinu nevienu grūtnieci, kas veikušas to. Turklāt citi dakteri saka, ka nevajag. Jaunās māmiņas arī kategoriski pret, sakot, ka vakcīnas šajā laikā vispār aizliegtas. Kā tad īsti būt? Vai vakcīna var kaitēt auglim? Kādas sekas? Vai pierādīts, ka vakcīna grūtniecības laikā nav kaitīga??
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Šajā jautājumā piekrītu Jūsu ginekologam un ģimenes ārstam un vakcināciju grūtniecēm pret gripu atbalstu. Jāatcerās, ka gripas saslimšana grūtniecei var noritēt daudz smagākā formā imunoloģisko un elposānas sistēmu fizioloģisku pārmaiņu dēļ. Šī saslimšana grūtniecības laikā var būt pat bīstama dzīvībai.

Datu par to, ka vakcīna var kaitēt auglim vai mātei nav. Diemžēl vakcinācijas nepopularitāte grūtnieču vidū nav balstīta uz zinātniskiem pierādījumiem, bet gan citu iemeslu dēļ. Ir pieejami daudz pētījumu, kas pierāda, ka vakcinācija pret gripu grūtniecības laikā ir droša un rekomendējama. Protams, ņemot vērā, ka mēs katrs esam īpašs, kā jebkuram medikamentam arī vakcinācijai reti, bet tomēr var būt arī blakus parādības.

Labs materiāls ar pētījumiem, kas apraksta vakcinācijas drošumu, ir pieejams “Slimību kontroles centra mājas lapā” angļu valodā

https://www.cdc.gov/flu/protect/vaccine/qa_vacpregnant.htm#studies

Tāpēc atbildu, ka vakcināciju pret gripu rekomendēju, tomēr gala lēmums vienmēr jāpieņem grūtniecei pašai.

Ar cieņu, Dr.J.Vītols, SIA JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, ja ārstu diagnoze atšķiras?
Labdien!

Trauma, vizīte pie ārsta - vajag magnētisko rezonansi. Darīts, dodos ar rezultātu atpakaļ... Plīsušas krusteniskās un MCL atrauta (vai daļēji) no augšstilba. Šodien atnāk izmeklējuma atzinums no VC4 ārsta - krustenisko saišu bojājumu neredz, bet sānu saite ir ieplīsusi. Kur man vērsties šādā brīdī un uzzināt - kas tad īsti ir par vainu? Ja abi ārsti ir augsti kvalificēti, kā man saprast, kurš atzinums ir pareizs?

Paldies!
Atbild:
Violeta Hrikina-Seredenko, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien, Dāvi!

Traumas un jebkuri kreņķi, kas saistīti ar veselību, vienmēr ir nomācoši. Ne mazāk nomācoši, kad nesaprotam, kas un kā notiek. Jūsu jautājumā mums nav skaidrs, kādas specialitātes ārsti snieguši savus atzinumus. Pirmais ārsts, ko sastopam traumas gadījumā, ideālā variantā ir traumatologs, kas savu viedokli par situāciju balsta klīniskajā apskatē (skatās, tausta, kustina, klausās). Ja tiek nozīmēta izmeklēšana, izmeklējumu veic radiogrāfers vai radiologa asistents, kurš pajautā, kur ir problēma, un, saņemot skaidrojumu, piemēro atbilstošo izmeklējuma protokolu, bet kā trešais speciālists ir radiologs-diagnosts, kurš redz izmeklējuma attēlus, redz traumatologa jautājumu (ja tāds ir uzrakstīts) un radiogrāfera komentārus par izmeklējumu un pacienta sūdzībām, tad, balstoties uz to visu, izdara secinājumus, kas tur redzams. Katram ārstam var būt sava viedoklis, bet ārstējošais ārsts (un traumas gadījumā tas ir traumatologs) saliek visus fragmentiņus vienā bildē un saka gala vārdu - kas tas ir un ko darīsim tālāk.

Jūsu gadījumā, lūdzu, dodieties pie traumatologa, lai vienotos par turpmāko rīcību.

Ar cieņu, MFD Veselības grupas radialogs-diagnosts Elizabete Kadakovska, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"

Traumatoloģija / ortopēdija

Kā likvidēt kārpas uz dzimumlocekļa?
Sveicināti! Man uz dzimumlocekļa galviņas ir uzmetušās divas kārpas ar bārkstainu virsmu. Kas varēja būt par iemeslu, ka tās parādījās un kā tās likvidēt? Vai dzimumakta laikā es varu aplipināt ar tām arī savu partneri?
Atbild:
MFD "Iļģuciems", MFD Veselības centrs "Iļģuciems"
Labdien!

Pēc Jūsu apraksta spiežot, šīs kārpas iespējams ir smailās kondilomas. Tās ir vīrusa infekciju slimību grupā, tāpēc Jūs varat aplipināt savu partneri.Jums ir jāapmeklē ārsts dermatovenerologs, lai interesētos par ārstēšanās iespējam.

Irēna Gavriša, MFD Veselības centra "Iļģuciems" dermatoloģe/veneroloģe

Dermatoloģija / ādas veselība

Vai dzelzs deficīta anēmija var izraisīt leikozi?
Labdien!
Vai dzelzs deficīta anēmija var izraisīt leikozi? Hemoglobīna līmenis: 9.4.
Paldies.
Atbild:
MFD "Iļģuciems", MFD Veselības centrs "Iļģuciems"
Labdien!

Pēc viena laboratorijas rādītāja nevar uzstādīt minēto diagnozi. Sākotnēji jāizvērtē vispārējais Jūsu veselības stāvoklis. Katra konkrētā gadījumā lēmuma pieņemšanas un diagnozes uzstādīšanas pamatā ir kompleksā pieeja - nepieciešama rūpīgā anamnēzes savākšana, objektīva veselības stāvokļa izvērtēšana, v.b. arī citu diagnostisku izmeklēšanas metožu pielietojums. Tāpēc diagnozes precizēšanai rekomendējam konsultēties pie sava ģimenes ārsta.

Ar cieņu,

Olga Ļakutina, MFD Laboratorijas galvenais ārsts

Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas

Vai CIN2 var ietekmēt iespēju ieņemt bērniņu?
Sveiki!
Man ir 27 gadi. Neilgu laiku atpakaļ uzradījās analīzēs cin2. Gadu pirms uzzinājām, sākam meģināt tikt pie otra bērniņa, nesanāca. Vai pie vainas var būt šis cin2???
Paldies!
Atbild:
"Klīnika EGV", "Klīnika EGV", SIA
Labdien!

CIN II noteikti nav iemesls, kāpēc grūtniecība neiestājas. CIN II rodas, ja sieviete ir inficēta ar augsta riska cilvēku papillomas vīrusu, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Šo vīrusu sieviete var iegūt tikai viņas orgāniem saskaroties ar inficētiem partnera orgāniem. Ja partneris ir bijis inficējies ar CPV, tad, iespējams, viņš bijis inficējies un "padalījies" arī ar citu, piemēram, hlamīdiju infekciju, kuras klīniskās izpausmes var būt niecīgas, bet sekas - olvadu necaurlaidība.

Zane Vītiņa, Ginekoloģe - reproduktoloģe, EGV klīnikas direktore, tālr.+371 29188999

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai ir pamats satraukumam par urīna analīžu rezultātu?
Labdien!

Veicu urīna analīzes, kurās uzrādījās nedaudz samazinātais īpatnējais svars, kā arī tika konstatēts palielināts leikocītu skaits.

Īpatnējais svars 1.013 (norma 1.015-1.030)
Leikocīti 25 μL (norma <25 /μL)

Secinājums:
Ieteicams atkārtot urīna analīzi 2-4 nedēļu laikā.

Vai ir pamats satraukumam? Vai ir jātaisa atkārtotas urīna analīzes?

Paldies.
Atbild:
MFD "Iļģuciems", MFD Veselības centrs "Iļģuciems"
Labdien!

Lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā, urīna analīzi ir vēlams veikt atkārtoti, sevišķi, ja ir bijušas sūdzības (paaugstināti iekaisuma rādītāji, temperatūra utt.).Svarīgi ir paņemt pareizi urīna analīzi – no rīta urīna (pirms tam jāapmazgājas bez ziepēm, sievietēm ieteicams ievietot tamponu, lai no maksts neizkļūst izdalījumi), pirmo strūklas porciju izlej, bet turpmāko ņem analīzei.Leikocīti Jums ir uz normas robežas, varbūt kļūda iranalīzes noņemšanā. Bet tā var arī būt urīnceļu iekaisuma pazīme.Īpatnējais svars var būt pazemināts, ja daudz dzerat ūdeni vai lietojat urīndzenošus līdzekļus vai, ja Jūs uzturā uzņemat maz olbaltumvielas, piemēram, esiet veģetāriete.

Anda Puhaļska, MFD Veselības centra "Iļģuciems" Dienas stacionāra galvenā ārste, MFD Veselības centrs "Pārdaugava

Uroloģija / nefroloģija

Vai diska trūce un skolioze var radīt sāpes starp lāpstiņām, sprandā un krūškurvī?
Labdien!
Man ir mugurkaula jostas daļas diska trūce, kā arī skolioze. Dažkārt man ir arī sāpes starp lāpstiņām, sprandā un krūškurvī. Vai šīs sāpes varētu būt no diska trūces un skoliozes, kas izstaro?
Paldies
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Īsā atbilde: Ja skolioze ir jostas rajonā un diska trūce tika konstatēta starp jostas skriemeļiem, sūdzības par diskomfortu būs jostas rajonā un kājās, nevis mugurā un sprandas rajonā. Nekāda iradiācija uz augšu no problēmas zonas nenotiek.

Garāks skaidrojums: Sāpēm krūšu kurvja līmenī visticamāk cēlonis jāmeklē šajā līmenī. Parasti tās izpaužās kā starpribu neiralģija. Ir iespējams, ka problēma ir tikai muskuļu līmenī pēc slodzes vai traumas. Sprandas saspringums un sāpīgums ir bieža problēma un te vainojama poza pie datora, telefona utt. Ja kakla daļas skriemeļos būs nopietnas izmaiņas, sāpes un jušanas traucējumi būs rokās. Ar gadiem notiek mugurkaula skriemeļu novecošanās un rodās tā saucamā spondiloze, kā rezultātā var parādīties sūdzības gan vecu vainu dēļ (kā skolioze, kas tur bijusi kopš pusaudžu vecuma), gan biežāk rodas jaunas ķibeles. Vingrošana, kas nostiprina muskulatūru un stabilizē mugurkaulu, kā arī saglabā locītavu lokanību un uzlabo stāju, ir galvenais profilaktiskais un ārstnieciskais pasākums.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai mēnesi pēc spirāles izņemšanas drīkst ieņemt bērniņu?
Labdien!

Pirms gandrīz četriem mēnešiem ieliku spirāli Mirena, bet pirms mēneša izņemu, jo nolēmām, ka vēlamies mazuli. Drīz būs pagājis gandrīz mēnesis kopš izņemta spirāle. Kad varam sākt ieņemt bērniņu? Kāds risks pastāv, ja to darām jau tagad?

Paldies!
Atbild:
Marina Čēma-Ozoliņa, "A. Klīnika", SIA
Labdien!

Vislabāk sagaidīt pirmās savas mēnešreizes bez spirāles.

dr.Marina Čēma-Ozoliņa ginekologs www.aklinika.lv, "A. Klīnika", SIA

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai hematoloģiskās injekcijas var kaitēt auglim?
Labdien!

Sakiet lūdzu, ja vīrietis lieto injekcijas Roferon A, vai šīs zāles lietotojot vīrietis drīkst radīt bērnu? Vai šīs zāles var iespaidot vīrieša spermu, kaitējot auglim?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien.

Jūsu minēto medikamentu lieto nopietnu saslimšanu ārstēšanai. Jautājums ir nevis par medikamentu, bet par saslimšanu, kuras dēļ ir vai nav ieteicams plānot bērna radīšanu. Par to jājautā ārstējošajam ārstam.

Maija Dace Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko nozīmē mani endoskopijas izmeklēšanas rezultāti?
Labdien!

Vai varat, lūdzu, vienkāršiem vārdiem izskaidrot endoskopijas izmeklēšanas rezultātus?
"Ir hiatāla trūce 1 cm diametrā. Kuņģis - kardija neslēdzas. Gļotāda ar multiplām sīkām hemorraģijam uz kuņģa sienas. Ureāzes tests - negatīvs".
Tagad traucē dedzināšana kaklā un smaka no mutes.
Vai nepieciešama ārstēšana, kādi medikamenti?

Paldies!
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Paldies par Jūsu jautājumu. Noteikti ar izmeklējuma rezultātu ejiet pie speciālista, kurš atbildēs uz visiem Jums interesējošiem jautājumiem. Un nepieciešamības gadījumā nozīmēs ārstēšanu.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma