Vai bērns drīkst iet pirtī, ja viņam ir konjunktivīts?
Labdien!

Vai bērns drīkst iet pirtī, ja viņam ir konjunktivīts?
Atbild:
Iveta Lārmane (finanšu direktore), "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Pirts karstajā un sutīgajā gaisā iekaisušās bērna acis varētu tikt vēl vairāk kairinātas. Arī mazgāšanās līdzekļi vai šampūns, iekļūstot acīs, varētu radīt papildus iekaisuma reakciju. Ja netiek ievērota pietiekama higiēna un konjunktivīts ir vīrusa vai bakteriālas izcelsmes, pastāv iespēja inficēt līdzcilvēkus. Visi norādītie iemesli parāda, kādēļ apmeklēt pirti šajā gadījumā nav vēlams.

Acis, optika / acu veselība

Kā atbrīvot nāsis un atvieglot elpošanu?
Labdien!

Jau ļoti ilgu laiku nomoka iesnas, nu jau pārgājušas hroniskās iesnās. Ģimenes ārsts ieteica Flixonase pūšamo degunam, bet nevienā aptiekā nav pieejams un saka, ka arī nebūs. Pie ģimenes ārsta netieku, saistībā ar darbu un atrašanos citā pilsētā.

Ir kādi citi līdzekļi, kā atbrīvot deguna nāsis un atvieglot elpošanu? Jo šobrīd ir apgrūtināta elpošana.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Citiem degunā lietojamiem steroīdu preparātiem nepieciešama recepte. Bez ārsta neiztikt. Var sākt lietot Dymista( deguna aerosols) 1 devu 2 reizes dienā. Būtu nepieciešama RTG deguna blakus dobumiem, kā arī respiratoro alegēnu IgE panelis asinsanalīzēs

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Vai ir pamats satraukumam, ja bērnam ir pastiprināti izdalījumi?
Labdien!

Manai meitai tulīt būs 8 gadi. Ir sākušies izdalījumi no maksts. Nekādu citu pazīmju nav - ne apsārtums, ne dedzināšana, ne nieze, ne smaka. Tie ir diezgan lielā daudzumā, jo viņa sākumā domāja un teica, ka čura ik pa laikam ietek biksītēs.
Vai ir pamats satraukumam?
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra privātprakse
Labdien!

Jā, domāju, ka Jums noteikti vajadzētu vērsties pie ginekologa, ja ir iespējams, bērnu ginekologa, jo nekādiem izdalijumiem tik lielā daudzumā nevajadzētu būt.


Cieņā, dr.I.Strazds.

Pediatrija / bērnu veselība

Kāds varētu būt spazmatisku sāpju iemesls?
Labdien!

Jau pusotru mēnesi man ir simptomātiskas, neizskaidrojamas, spazmatiskas sāpes - mugurkauls, jostasvieta, krūšukurvis, paribes. Sāpēs nav visu laiku, ir pārejošas un klejojošas. Asins analīzes ir labas, mugurkaula rentgens neko neuzrāda, vēdera dobuma sonoskopijas arī neko sliktu neuzrādīja. Netieku skaidrībā - kas ar mani notiek?
Atbild:
Inese Melne, "Rodain", SIA
Labdien!

Izejot no sūdzību apraksta, iespējams, ka tā ir starpribu neiralģija. Pakonsultējieties ar neirologu.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kāpēc vakaros sāp kājas?
Sveiki!

Jau kādu mēnesi sāp kājas. Nevis tikai pēdas, bet gan kājas no augšas līdz pat pēdām. Nepatīkamie simptomi parādās tieši vakaros, apguļoties gulta. Pirms tam nebiju pamanījis. Ko tas varētu nozīmēt?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Varbūt ir liela fiziska slodze vai izmaiņas darbā, piemēram, darbs, stāvot kājās, kas nebija pirms tam. Šajā gadījumā nepieciešama vizīte pie ārsta, apskate un izmeklēšana, lai noteiktu simptomu cēloņus.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Cik liels risks ir, ka bērnam radīsies kādas veselības problēmas?
Labdien!

Lietoju AD preparātus 2.5 gadus + pēdējā laikā Xanax no 0.25-1mg dienā. Pieteicās bērns, nezināju, ka esmu stāvoklī, bet zāles lietoju līdz 6.nedēļai. Dzirdēju ka Xanax ir ļoti bīstams, īpaši, ja lietots pirmo trimestri. Cik liels risks ir, ka bērnam radīsies kādas veselības problēmas?
Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Nav objektīvu rādītāju, kas prognozētu risku. Pasaulē ar grūtniecēm neveic medikamentu izmēģinājumus. Iesaku pārrunāt problēmu ar savu ginekologu. Es savā praksē neesmu sastapusies ar Xanax radītiem traucējumiem.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, ja žokļa kaulu malas kļuvušas asas?
Labdien!
Man izrāva 7. zobu. Sākumā nejutu, bet apmēram pēc mēneša, sajutu, ka palikušas ļoti asas žokļa kaula malas. Sakožot zobus, tās duras un sāp. Ko iespējams darīt? Vēlreiz griezt smaganu un vīlēt kaulu malas?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!
Ja Jums ir ļoti akūtas sāpes, varat griezties pie sava ķirurga brūces apstrādei. Ja sāpes nav izteiktas, brūces dzīšanas laikā visas izmaiņas notiek dabiski. Novertēt situāciju un dot pareizo slēdzienu var tikai klātienē, pie brūces apskates zobārstiecības kabinetā.
Esat vesels!

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai ir iespējams, ka bērnam būs Bartera sindroms?
Sveiki!

Manam vīram no iepriekšējās laulības ir bērns, kuram ir Bartera sindroms. Šobrīd mēģinam tikt pie bērna, tāpēs uztraucos. Gribēju jautāt - kā šī ģenētiskā slimība iedzimst un vai man ir pamats satraukumam, ka arī mūsu bērniem būs šis sindroms?
Atbild:
Vjačeslavs Popkovs, "iVF Riga", SIA, Klīnika
Labdien!

Bartera (Bartter) sindroms tiek pārmantots autosomāli recesīvi - tas nozīmē, ka abi bērna vecāki, paši to nezinot, ir mutācijas (DNS izmaiņu) nesēji vienā konkrētā gēnā, un viņu bērniņš gan no mammas, gan no tēta ir mantojis izmainītu gēna kopiju. Vecāki paši parasti ir veseli, jo viņiem bojāts tikai viens gēns (otrs strādā). Tas, ka Jūsu vīrs ir mutācijas nesējs, nenozīmē, ka Jūsu bērniem būs Bartera sindroms, jo Jums, visticamāk, šādas mutācijas nav. Ja bērniņš no tēta mantos mutāciju, bet no Jums ne, viņš būs vesels. Varbūtība arī Jums būt šādas mutācijas nesējai ir aptuveni 0,2%. Risks ir lielāks, ja Jūs varētu būt sava vīra vai viņa bijušās sievas radiniece. Ja radniecība nav iespējama, varbūtība Jūsu ģimenē dzimt bērniņam ar Bartera sindromu ir 0,05% jeb 1:2000.

Ar cieņu, Liene Korņejeva, ārsts ģenētiķis, iVF Riga Zaļā street 1, 2nd and 3rd floor Riga, Latvia, LV-1010 Tel.:+371 67336523 Mob.: +371 26551475 Tel.: (reception) +371 67111117 e-mail: lilija.agzamova@ivfriga.eu www.ivfriga.eu

Ģenētika