Vai acīm ir alerģiska reakcija no matu lakas?
Labdien!

Vai var būt tā, ka, nejauši iepūšot matu laku acīs, rodas pampums zem acīm? Vai tā ir kāda alerğiska reakcija?
Atbild:
Iveta Lārmane, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien,

Alerģija var rasties uz jebkuru vielu, kas jūsu organisma aizsargsistēmai šķiet nepazīstama. Vai tā patiešām ir alerģija, var noskaidrot pie ārsta.

Ar cieņu,
Dr. Mežatuča

Acis, optika / acu veselība

Vai gaidīt, kad zobs izaugs pats, vai likt breketes?
Labdien!

Man ir 16 gadi. Augšējā mutes dobumā neaug acs zobs. Citādi zobi ir taisni, un sakodiens perfekts. Rentgenos parāda, ka zobs jau ir izaudzis, taču vienkārši nenāk ārā.

Bijām pie speciālista, kurš teica, ka jāliek breketes un tad zobu raus ārā pamazām. Vai tas ir labs veids, kā dabūt zobu ārā? Vai labāk tomēr gaidīt, kad zobs pats iznāks?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Pēc aprakstīta, varu pateikt, ka viss ir atkarīgs no Jūsu vēlmēm.
Var rīkoties pēc speciālista ieteikta. Var neko nemainīt un nogaidīt, ja vien nav sūdzību. Tāpat iespējams izņemt zobu no žokļa ķirurģiski, ja ir kādas sūdzības vai apkārt zobam izveidojas cista. kura draud blakus zobiem (to rāda rentgena uzņēmums).
Esiet vesels!


Zobārstniecība / mutes veselība

Ko drīkst ēst pēc žultspūšļa operācijas?
Labdien!

Esmu pēc žultspūšļa operācijas un gribu zināt, ko es varu ēst un ko noteikti nevajadzētu ēst?
Atbild:
Inese Melne, "Rodain", SIA
Labdien!

Būtu ļoti svarīgi zināt, cik ilgs laiks ir pagājis pēc operācijas. Vispārējos vilcienos nebūtu ieteicams lietot eļļainus, treknus, taukainus, asus, žāvētus, stipri saceptus produktus. Sīkāk un precīzāk uz šo jautājumu Jums varēs atbildēt ģimenes ārsts, kurš zina jūsu vecumu un pārzina jūsu kopējo veselības stāvokli.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai spirāle neietekmēs auglību?
Labdien!

Man ir 27 gadi un pirms septiņiem mēnešiem dzemdēju. Mēnesi vēlāk izlēmu par hormonālo minispirāli. Agrāk mēnešreizes bija regulāras, taču pēc spirāles ielikšanas mēnešreižu nav vispār. Apmēram divas reizes mēnesī jūtu sāpes vēdera lejasdaļā, līdzīgas kā mēnešreižu laikā. Taču asiņošanas nav. Protams, ka pārbaudījos pie ginekologa un ārsts saka, viss esot kārtībā, lai neuztraucoties.
Tomēr man rada bažas, ka nenotiek tā, kā daba ir iekārtojusi. Vai varu būt droša, ka pēc pāris gadiem varēšu palikt stāvoklī, vai hormonu izmaiņas neietekmēs manu auglību?

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu ginekologam ir taisnība. Hormonālā minispirāle nenomāc ovulāciju, un tā notiek saskaņā ar Jūsu dabisko ritmu. Šī ir svarīga īpašība, ar ko hormonālās minispirāles darbības princips atšķiras no hormonālajām kontracepcijas tabletēm, kas tieši aptur olšūnu nobriešanu un nomāc ovulāciju.
Pēc spirāles izņemšanas auglība atjaunojas iepriekšējā līmenī.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai pieejamas pretsāpju zāles, kur nav magnija stearāta?
Labdien!

Pēc pretsāpju tablešu lietošanas parādās alerģiska reakcija, kas izpaužas kā sārti izsitumi - plankumi pa visu ķermeni. Pretalerģiskās tabletes praktiski nepalīdz. Alerģiska reakcija ir pret Analgīnu, Ibumetinu, Citramonu, Paracetamolu, Aspirinu. Papētot sastāvu, secināju, ka vienādi komponenti ir magnija stearāts (E572) un talks. Vai varētu būt alerģija pret kādu no šīm vielām? Ja jā, vai pastāv tādas pretsāpju tabletes, kurās nav šo vielu?
Jau iepriekš, paldies par atbildi!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Jūsu nosauktie komponenti - magnija stearāts un talks - parasti tiek lietoti tabletēs kā pildviela un maz ticams, ka izraisa alerģiju. Tie varētu būt gandrīz jebkurā tabletē. Tad jau drīzāk alerģiju izraisa kāds cits iemesls, kas jānoskaidro, veicot atbilstošas pārbaudes.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Kāpēc jūtama pulsēšana paribē?
Labdien!

Vai man butu jāsatraucas, ja labajā pusē, paribē jūtama pulsējoša sajūta? Nesāp, taču nav patikami. Sajūtas turpinās jau vesalu diennakti.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Labajā paribē atrodas akna un žūltspūslis. Sāpes, kas pastiprinās ieelpā, varētu būt starpribu neiralģijas izraisītas, tomēr diskomfortam šajā rajonā var būt arī citi cēloņi. Iesaku doties uz vizīti pie ārsta, izmeklēties un nemēģināt risināt tik svarīgu jautājumu kā paša veselība ar medicīnas portāla palīdzību!

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai vēdera izeja varētu būt saistīta ar poti vai zobu nākšanu?
Labdien!

Dēliņam 3,5 mēneši, barots tiek ar "Aptamil1" maisījumu jau gandrīz divus mēnešus (pašai piens beidzās). Līdz šim vēdera izeja bija 1-2 reizes dienā biezā konsistencē. Pirms 6 dienām (trešdiena) bijām pie ģimenes ārsta ikmēneša vizītē un mazais tika sapotēts (Rota vīruss+kompleksā vakcīna). Nākamajā dienā vēdera izeja bija jau trīs reizes dienā un sāka palikt šķidrāka. Sākot ar piektdienu, vēdera izeja ir pēc katras ēšanas (5x dienā) - daudz šķidrāka konsistence un mazāks apjoms kā parasti. Krāsa ir dzeltena, reizēm nedaudz brūnganāka, reizēm nedaudz zaļganāka. Reizēm šķiet, ka ir nedaudz gļotains piejaukums. Principā varētu teikt, ka vēdera izeja ir tāda kā tad, kad vēl pati baroju ar savu pienu. Bērniņš ir aktīvs, dzīvespriecīgas, apetīte nav mazinājusies, temperatūra nav, svars nekrītas. Vecmāmiņa saka, ka tas tā ir, jo zobi nākot. Jau divas nedēļas mazais aktīvi bāž mutē visu kas nonāk rociņās un arī pašas rokas. Pēdējā nedēļā daudz aktīvāk "ēd" savus pirkstus un cenšas apēst mantas, vakarpusē mēdz uznākt neliels niķis, kas pāriet līdz ko dabū kaut ko "pagrauzt". Mantiņas un rociņas gan mazajam, gan sev regulāri mazgājam.

Vai to var uzskatīt par caureju un vai tā var būt reakcija uz poti vai zobu nākšanu? Cik ilgā laikā tam vajadzētu pāriet?
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Ja bērna stāvoklis ir netraucēts, tad nav nekāda pamata satraukumam. Drīzumā vēdera izeja normalizēsies.

Cieņā, dr. I.Strazds.

Pediatrija / bērnu veselība

Kāds varētu būt pēkšņu muguras sāpju cēlonis?
Labdien!

Vakar pēkšņi sākās spēcīgas sāpes muguras lejasdaļā. Sāp tikai kustoties. Sēžot vai guļot nekas nav jūtams. Stāvot kājās, sāpes ir muguru iztaisnojot, nav - saliecoties. Uz nakti pasmērēju ar sildošu ziedi, šodien sāpes ir mazākas, taču tāpat jūtamas.

Kāds varētu būt sāpju cēlonis?

Jāpiebilst, ka nekad agrāk mugura nav sāpējusi vispār. Neko smagu neesmu cēlusi, nav bijusi neierasta fiziskā slodze.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Biežākais muguras sāpju cēlonis ir spondiloze, kā rezultātā skriemeļu virsmas kļūst nelīdzenas, starpskriemeļu disku elasticitāte zūd un spraugas starp skriemeļiem, kur iznāk no muguras smadzenēm nervu saknīte, sašaurinās. Tādējādi pozās, kur saknīte tiek iespiesta vairāk, parādās sāpes. Protams, katrā gadījumā diagnozi ar medicīnas portāla palīdzību neuzstādīt. Jādodās pie ģimenes ārsta. Īslaicīgi palīdzēs nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Ar vingrojumu palīdzību var novērst simptomu atkārtošanos. Lieti noderēs fizioterapija.

Reimatoloģija / kaulu, locītavu un saistaudu slimības