Kā rīkoties, ja vairākas dienas pēc kārtas ir drebuļi?
Labdien!

Kādas 3 dienas ik pa brīdim uznāk drebuļi, tā kā auksti, salst. Paaugstināta temperatūra nav. Kas varētu būt par iemeslu šiem drebuļiem? Vai jāveic kādi izmeklējumi, jātaisa asins analīzes?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Iemesli salšanas sajūtai var būt dažādi. Varētu būt saistība ar kādu vīrusa saslimšanu, kas norit bez izteiktiem simptomiem. Tāpat varētu būt sakarība ar hormonālās sistēmas disbalansu, metaboliem traucējumiem. Ja sūdzības nedēļas laikā nepāriet pašas no sevis, jādodas pie ģimenes ārsta. Ārsts ieteiks izmeklējumus, kas nepieciešami ņemot vērā jūsu vecumu, dzimumu, objektīvo atradi vizītes laikā.

Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai ir iespējams, ka grūtniecības tests melo?
Sveiki!

Lietoju jau vairāk kā pusotru gadu spirāli ''Mirena''. Tagad jau kādu īsu laika posmu jūtu, ka krūtis piebriest, paliek smagākas (līdzīgas sajūtas, kad veidojās piens krūtīs), un ir sāpes vēdera lejas daļā un iegurņos. Uztaisīju vienu grūtniecības testu, tas ir negatīvs. Vai ir iespējams, ka tests melo?

Paldies!
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Jūsu raksturotie simptomi var liecināt ne vien par grūtniecību, bet arī par citiem veselības traucējumiem. Lai noteiktu, vai iestājusies grūtniecība, nepieciešams veikt analīzes. Dodieties pie sava ginekologa, lai noskaidrotu precīzu diagnozi.

medicine.lv

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā tikt galā ar stostīšanos?
Labdien!

3 gadu vecumā tiku nobiedēta, kopš tā laika raustu valodu. Pašlaik ir 23 gadi. Ikdienā tas ļoti traucē. Izpaužas tā, ka rodas tā kā bumbulis kaklā, palieku sarkana kā biete un nevaru izteikt vārdus.

Varbūt varat ieteikt kādus medikamentus, kas varētu mazināt stostīšanos?
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Domāju, ka šajā gadījumā medikamentus lietot nebūs lietderīgi, es ieteiktu psihoterapeita konsultāciju.

Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kāpēc trīc galva?
Labdien,

Man ir jautājums - pēdējā laikā (vairāku mēnešu garumā) novēroju, ka situācijās, kas prasa koncentrēšanos un rada papildu stresu, man sāk trīcēt galva.

Piemēram, kad darbā ir tikšanās ar klientu vai kad vadu intervijas ar kandidātu, kur nepieciešams uzmanīgi klausīties, veidot acu kontaktu, man sāk trīcēt galva. Tajā brīdī cenšos koncentrēties vēl vairāk, izturēt līdz galam, ja jūtu, ka nevaru tikt galā, atstutētju galvu pret roku, lai otrs cilvēks to neredzētu, nejustu. Mainot pozīciju, atslābinoties paliek vieglāk, bet tajā brīdī to nespēju.

Miera stāvoklī, šādu situāciju nenovēroju.

Kāds varētu būt iemesls un pie kāda speciālista vajadzētu vērsties?

Uzreiz teikšu - ir uzlikta diagnoze SVD, vai tas varētu būt iemesls?

Ar cieņu,
Kristīne
Atbild:
Sandra Vestermane, Vestermanes S. ārsta neirologa prakse
Labdien!

Visticamāk iemesls varētu būt stresa izraisīts sasprindzinājums. Tas neizslēdz SVD. Ieteiktu vērsties pie neirologa (papildus diagnostikai) un psihologa/psihoterapeita, kas palīdzētu apgūt stresa pārvaldīšanas metodes.

Sandra Vestermane, neirologs, eneirologs@inbox.lv, Vestermanes S. ārsta neirologa prakse

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Vai ir nepieciešams pārbaudīties pie ginekologa?
Labdien!

Man pirms 6 mēnešiem bija plīsusi cista, 3 mēnešus lietoju zāles. Ārsts teica, ka tās var lietot visu laiku, ja vēlas. Es nelietoju.

Pirms 2 nedēļām atkal sāka sāpēt turpat, un es atsāku lietot tās pašas zāles. Tagad it kā nesāp, bet esmu uztraukusies, vai atkal nav noticis tas pats. Vai man ir nepieciešams pārbaudīties?

Meitene, 15 gadi.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Atbildi uz šo jautājumu nevar sniegt, neredzot Jūs.

Ar cieņu, Dr.J.Vītols, JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, lai mazinātu krusas grauda nepatīkamos simptomus?
Labdien!

Krusas grauds strauji progresē, tas ir lielāks un sārtāks, kņudina. Ja cenšos masēt, ļoti stipri nesāp, bet nepatīkami gan. Uz tā ir parādījusies tāda iedzeltena "cepurīte" - varbūt strutas, nezinu.

Pie ārsta stāvu rindā, tieku tikai pēc mēneša. Ko var darīt, lai mazinātu nepatīkamās izjūtas, nebaidoties, ka man tas bumbulis neplīst?

Šobrīd smērēju ziedi, ko ārsts bija izrakstījis jau gadu atpakaļ un šad un tad sildu un masēju, bet to man nedaudz bail darīt.
Atbild:
Iveta Lārmane, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Šādi progresējošs krusas grauds ar vislielāko varbūtību neuzsūksies, un ir nepieciešama krusas grauda ambulatora operācija. Es tomēr neieteiktu šobrīd masēt un sildīt. Krusas grauds neplīsīs, var atvērties tā dobums uz izdalīties strutains saturs, kas uz kādu laiku to atkal samazinās, tomēr tā kā saglabāsies tā kapsula, tas atkal palielināsies ar laiku. Ja diskomforta sajūta palielinās un pie āsta nevat tikt ātrāk par mēnesi, Jūs varat griezties kā akūts pacients acu traumu punktā.

"Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA

Acis, optika / acu veselība

Kā pārvarēt bailes no zobārsta?
Labdien!

Lai cik tas stulbi un negudri neizklausītos, bet man bail no zobārsta. Pēc bērna piedzimšanas sakas problemas, kuras vajadzētu labot, taču man kauns vērsties pie ārsta. Neesmu ilgi apmeklējusi zobārstu, jo viss bija kārtībā. Kā rīkoties, kā pārvarēt bailes, ja ir vēlme ko mainīt?

Bail man ir tieši no sāpēm.
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Mūsdienās zobārstiem vairs nav tik drastiskas metodes, kas būtu saistāmas tikai ar sāpēm. Ir pieejami anestēzijas līdzekļi, kurus tad vajag arī izmantot, un zobārsti to labprāt dara. Sāpes mēs bieži pārvaram savā dzīvē - vai nu paciešoties, zinot, ka tas ir uz brīdi, vēlāk pāries, vai mēģinot pārslēgt uzmanību uz citu faktoru tajā brīdī, kad sāp. Svarīgi, ka pēc tam, kad tas ir pārvarēts un zobi salaboti, būs milzīgs gandarījums pašai par sevi, ka spējāt tikt ar to galā. Varat palūgt kādu draugu vai tuvinieku, lai vienkārši atnāk Jums līdzi un ir kā morāls atbalsts Jums uz šo brīdi, kad jāpārvar bailes.

Dace Simsone, ārste - psihiatre, "Klīnika Dzintari", SIA

Psiholoģija

Pie kāda speciālista vest bērnu, kuram ir šķība mugura?
Labdien!

Bērnam ir 5 gadi un izskatās, ka ir šķība muguriņa.

Vai bērns būtu jāved uz konsultāciju pie pediatra/ğimenes ārsta vai var vest pa tiešo pie fizioterapeita?

Paldies!
Atbild:
Ilona Balode, "Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca Ainaži", SIA
Labdien!

Pediatrs vai ģimenes ārsts var izvērtēt, cik liela problēma, varbūt nepieciešama papildu diagnostika, bet pie fizioterapeita arī varat vest, arī fizioterapeits, ja būs nepieciešams, nosūtīs uz papildus diagnostiku.

dr. I. Balode, "Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca Ainaži", SIA

Pediatrija / bērnu veselība

Kā kļūt atvērtākai, drošākai?
Sveiki!

Nekad neesmu bijusi īpaši komunikabla, bet pēdējā laikā tas mani ļoti nomāc. Es cenšos uzdrīkstēties uzsākt sarunu ar kādu, bet beigu beigās to nevaru izdarīt. Bieži vien ir tā, ka galvā jau iedomājos situācijas, jau izdomāju, ko teikšu, bet tā arī nepasaku. Tas man liek justies nevērtīgai, nomāktai. Mani visu laiku pārņem doma, ko par mani padomās citi, un no tā nespēju tikt vaļā, kaut gan bieži cenšos nobloķēt šīs domas. Kā lai cīnos ar šīm domām?

Paldies par atbildi jau iepriekš!
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Mēs esam dažādi - vieni veiksmīgi komunicē un sabiedrībā jūtās "kā zivs ūdenī", citi labāk jūtās vieni. Taču abiem ir iespēja mācīties uzlabot savas prasmes komunicēt. Jūs neesat no pirmajiem un te ir jāsaprot, cik daudz tas ir saistīts ar Jūsu personības tipu un cik daudz ar neveiksmīgu pieredzi (iespējams, jau bērnībā), kas ir iedragājusi brīvību izpausties, radījusi pārspīlētas bailes no nosodījuma un pazeminājusi pašvērtību.

Jebkurā gadījumā Jūsu grūtības visveiksmīgāk ir risināt, palīdzot psihologam vai psihoterapeitam. Ar to, protams, var sadzīvot, un arī Jūs esat spējusi. Bet ilgstoši tas paņem arvien vairāk resursus un nomāktība, bezcerība, kas pievienojas, var radīt depresijas simptomātiku. Arī Jums sāk pietrūkt resursu un ir pastiprinājusies nomāktība. Tāpēc iedrošinu Jūs vērsties pie psihologa un dot sev iespēju risināt šīs grūtības.

Elīna Jeļena Zariņa Mg psych., klīniskā psiholoģe, "Klīnika Dzintari", SIA

Psiholoģija

Vai redzi iespējams koriģēt tikai ar kontaktlēcām, nepērkot brilles?
Labdien!

Man ir diezgan spēcīga tuvredzība. Līdz šim neesmu izmantojusi nekādas redzes korekcijas metodes, taču nu vēlos to darīt. Sakiet, lūdzu, vai ir iespējams iztikt tikai ar kontaktlēcām vai obligāti jāiegādājas arī brilles? Varbūt iesākumā vispār kontaktlēcas nevajadzētu lietot, bet pieradināt acis pie brillēm?
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien,

Ja nepieciešams redzes korekcijas līdzeklis (brilles vai kontaktlēcas), tad, pirmkārt, ir jāizvēlas brilles, lai tās būtu brīžos, kad kontaktlēcas netiek lietotas. Ja redzes korekcija nekad nav lietota, tad noteikti jāsāk ar brillēm, kā jau jautājumā minēts "pieradināt acis pie brillēm''. Tas nozīmē arī to, ka brilles ir iespējams noņemt jebkurā brīdi, kas ir sarežģītāk ar kontaktlēcām. Pie augstas pakāpēs tuvredzības, kas agrāk nav koriģēta un tiek nokoriģēta pilnībā ar kontaktlēcu var rasties grūtības darbam tuvumā. Tādēļ pie korekcijas jāpierod pakāpeniski, lai netiktu noslogota akomodācijas spēja sasprindzināties un atslābināties. Parasti iesaku lietot brilles dažus mēnešus un tad mēģināt kontaktlēcas.

Jāatceras, ka kontaktlēcas nedrīkst būt vienīgais redzes korekcijas līdzeklis, jo kontaktlēcas ieteicams lietot 8-10 stundas dienā, kā arī nedēļā vismaz vienu dienu būtu ieteicams neizmantot kontaktlēcas, lai acs var saņemt sev nepieciešamo skābekļa daudzumu un ''atpūsties''. Tādēļ rezervē vienmēr nepieciešamas brilles.

Līva Ārente, SIA "Latvijas Amerikas acu centrs" optometriste, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA

Labdien!

Lai noteiktu labāko variantu tieši Jums, ieteiktu vērsties pie acu ārsta vai optometrista.

Dace Markevica- acu ārsts, "Acu veselības centrs", SIA

Acis, optika / acu veselība