Cik liels risks ir, ka bērnam radīsies kādas veselības problēmas?
Labdien!

Lietoju AD preparātus 2.5 gadus + pēdējā laikā Xanax no 0.25-1mg dienā. Pieteicās bērns, nezināju, ka esmu stāvoklī, bet zāles lietoju līdz 6.nedēļai. Dzirdēju ka Xanax ir ļoti bīstams, īpaši, ja lietots pirmo trimestri. Cik liels risks ir, ka bērnam radīsies kādas veselības problēmas?
Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Nav objektīvu rādītāju, kas prognozētu risku. Pasaulē ar grūtniecēm neveic medikamentu izmēģinājumus. Iesaku pārrunāt problēmu ar savu ginekologu. Es savā praksē neesmu sastapusies ar Xanax radītiem traucējumiem.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, ja žokļa kaulu malas kļuvušas asas?
Labdien!
Man izrāva 7. zobu. Sākumā nejutu, bet apmēram pēc mēneša, sajutu, ka palikušas ļoti asas žokļa kaula malas. Sakožot zobus, tās duras un sāp. Ko iespējams darīt? Vēlreiz griezt smaganu un vīlēt kaulu malas?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!
Ja Jums ir ļoti akūtas sāpes, varat griezties pie sava ķirurga brūces apstrādei. Ja sāpes nav izteiktas, brūces dzīšanas laikā visas izmaiņas notiek dabiski. Novertēt situāciju un dot pareizo slēdzienu var tikai klātienē, pie brūces apskates zobārstiecības kabinetā.
Esat vesels!

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai ir iespējams, ka bērnam būs Bartera sindroms?
Sveiki!

Manam vīram no iepriekšējās laulības ir bērns, kuram ir Bartera sindroms. Šobrīd mēģinam tikt pie bērna, tāpēs uztraucos. Gribēju jautāt - kā šī ģenētiskā slimība iedzimst un vai man ir pamats satraukumam, ka arī mūsu bērniem būs šis sindroms?
Atbild:
Vjačeslavs Popkovs, "iVF Riga", SIA, Klīnika
Labdien!

Bartera (Bartter) sindroms tiek pārmantots autosomāli recesīvi - tas nozīmē, ka abi bērna vecāki, paši to nezinot, ir mutācijas (DNS izmaiņu) nesēji vienā konkrētā gēnā, un viņu bērniņš gan no mammas, gan no tēta ir mantojis izmainītu gēna kopiju. Vecāki paši parasti ir veseli, jo viņiem bojāts tikai viens gēns (otrs strādā). Tas, ka Jūsu vīrs ir mutācijas nesējs, nenozīmē, ka Jūsu bērniem būs Bartera sindroms, jo Jums, visticamāk, šādas mutācijas nav. Ja bērniņš no tēta mantos mutāciju, bet no Jums ne, viņš būs vesels. Varbūtība arī Jums būt šādas mutācijas nesējai ir aptuveni 0,2%. Risks ir lielāks, ja Jūs varētu būt sava vīra vai viņa bijušās sievas radiniece. Ja radniecība nav iespējama, varbūtība Jūsu ģimenē dzimt bērniņam ar Bartera sindromu ir 0,05% jeb 1:2000.

Ar cieņu, Liene Korņejeva, ārsts ģenētiķis, iVF Riga Zaļā street 1, 2nd and 3rd floor Riga, Latvia, LV-1010 Tel.:+371 67336523 Mob.: +371 26551475 Tel.: (reception) +371 67111117 e-mail: lilija.agzamova@ivfriga.eu www.ivfriga.eu

Ģenētika

Vai acīm ir alerģiska reakcija no matu lakas?
Labdien!

Vai var būt tā, ka, nejauši iepūšot matu laku acīs, rodas pampums zem acīm? Vai tā ir kāda alerğiska reakcija?
Atbild:
Iveta Lārmane (finanšu direktore), "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien,

Alerģija var rasties uz jebkuru vielu, kas jūsu organisma aizsargsistēmai šķiet nepazīstama. Vai tā patiešām ir alerģija, var noskaidrot pie ārsta.

Ar cieņu,
Dr. Mežatuča

Acis, optika / acu veselība

Vai gaidīt, kad zobs izaugs pats, vai likt breketes?
Labdien!

Man ir 16 gadi. Augšējā mutes dobumā neaug acs zobs. Citādi zobi ir taisni, un sakodiens perfekts. Rentgenos parāda, ka zobs jau ir izaudzis, taču vienkārši nenāk ārā.

Bijām pie speciālista, kurš teica, ka jāliek breketes un tad zobu raus ārā pamazām. Vai tas ir labs veids, kā dabūt zobu ārā? Vai labāk tomēr gaidīt, kad zobs pats iznāks?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Pēc aprakstīta, varu pateikt, ka viss ir atkarīgs no Jūsu vēlmēm.
Var rīkoties pēc speciālista ieteikta. Var neko nemainīt un nogaidīt, ja vien nav sūdzību. Tāpat iespējams izņemt zobu no žokļa ķirurģiski, ja ir kādas sūdzības vai apkārt zobam izveidojas cista. kura draud blakus zobiem (to rāda rentgena uzņēmums).
Esiet vesels!


Zobārstniecība / mutes veselība

Ko drīkst ēst pēc žultspūšļa operācijas?
Labdien!

Esmu pēc žultspūšļa operācijas un gribu zināt, ko es varu ēst un ko noteikti nevajadzētu ēst?
Atbild:
Inese Melne, "Rodain", SIA
Labdien!

Būtu ļoti svarīgi zināt, cik ilgs laiks ir pagājis pēc operācijas. Vispārējos vilcienos nebūtu ieteicams lietot eļļainus, treknus, taukainus, asus, žāvētus, stipri saceptus produktus. Sīkāk un precīzāk uz šo jautājumu Jums varēs atbildēt ģimenes ārsts, kurš zina jūsu vecumu un pārzina jūsu kopējo veselības stāvokli.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai spirāle neietekmēs auglību?
Labdien!

Man ir 27 gadi un pirms septiņiem mēnešiem dzemdēju. Mēnesi vēlāk izlēmu par hormonālo minispirāli. Agrāk mēnešreizes bija regulāras, taču pēc spirāles ielikšanas mēnešreižu nav vispār. Apmēram divas reizes mēnesī jūtu sāpes vēdera lejasdaļā, līdzīgas kā mēnešreižu laikā. Taču asiņošanas nav. Protams, ka pārbaudījos pie ginekologa un ārsts saka, viss esot kārtībā, lai neuztraucoties.
Tomēr man rada bažas, ka nenotiek tā, kā daba ir iekārtojusi. Vai varu būt droša, ka pēc pāris gadiem varēšu palikt stāvoklī, vai hormonu izmaiņas neietekmēs manu auglību?

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu ginekologam ir taisnība. Hormonālā minispirāle nenomāc ovulāciju, un tā notiek saskaņā ar Jūsu dabisko ritmu. Šī ir svarīga īpašība, ar ko hormonālās minispirāles darbības princips atšķiras no hormonālajām kontracepcijas tabletēm, kas tieši aptur olšūnu nobriešanu un nomāc ovulāciju.
Pēc spirāles izņemšanas auglība atjaunojas iepriekšējā līmenī.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai pieejamas pretsāpju zāles, kur nav magnija stearāta?
Labdien!

Pēc pretsāpju tablešu lietošanas parādās alerģiska reakcija, kas izpaužas kā sārti izsitumi - plankumi pa visu ķermeni. Pretalerģiskās tabletes praktiski nepalīdz. Alerģiska reakcija ir pret Analgīnu, Ibumetinu, Citramonu, Paracetamolu, Aspirinu. Papētot sastāvu, secināju, ka vienādi komponenti ir magnija stearāts (E572) un talks. Vai varētu būt alerģija pret kādu no šīm vielām? Ja jā, vai pastāv tādas pretsāpju tabletes, kurās nav šo vielu?
Jau iepriekš, paldies par atbildi!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Jūsu nosauktie komponenti - magnija stearāts un talks - parasti tiek lietoti tabletēs kā pildviela un maz ticams, ka izraisa alerģiju. Tie varētu būt gandrīz jebkurā tabletē. Tad jau drīzāk alerģiju izraisa kāds cits iemesls, kas jānoskaidro, veicot atbilstošas pārbaudes.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas