Vai mājas apstākļos ir iespējams cīnīties ar bieziem kāju pēdu nagiem?
Labdien!

Vai mājas apstākļos ir iespējams cīnīties ar bieziem kāju pēdu nagiem?
Atbild:
Ilze Miziša, "Ilze Miziša", IK
Labdien!

Lai mājas apstākļos cīnītos ar bieziem kāju nagiem vispirms būtu nepieciešams podologa apmeklējums. Podologs novērtēs Jūsu kāju nagu stāvokli un veiks rekomendācijas pareizai pēdu un nagu kopšanai mājas apstākļos.Jāņem vērā cēlonis šādiem sabiezētiem nagiem,jo ļoti iespējams, ka kāju nagus skārusi arī sēnīšu infekcija. Dodaties pie pēdu aprūpes speciālista, lai viņš izvērtē nagu stāvokli un iesaka kopšanu un līdzekļus mājas apstākļos, taču pilnvērtīgai aprūpei un kopšanai ir nepieciešamas regulāras vizītes pie podologa, kas veiks nagu kopšanu ar speciāli tam paredzētiem instrumentiem un līdzekļiem. Sēnīšu infekcijas skartu nagu aprūpei, būtu vēlama arī dermatologa konsultācija. Mājas apstākļos nepieciešams ievērot parastu ikdienas higiēnu. Mazgāt kājas katru dienu ar ziepēm siltā ūdenī,kārtīgi kājas noslaucīt, it sevišķi pirkstu starpas, regulāri mainīt tīras zeķes un lietot savam ādas tipam atbilstošu kāju kremu.

Podoloģija / pēdu aprūpe

Vai ilgstošas mēnešreizes var būt saistītas ar menopauzi?
Labdien!

Jau vairāk nekā 3 nedēļas nepāriet mēnešreizes. Parasti tās ilgst 5-7 dienas. Nav nekāda īpaša stresa vai saaukstēšanās. Arī dzimumdzīvi nedzīvoju jau vairāk nekā 2 gadus. Vai tas varētu būt saistīts ar menopauzi? Man ir 50 gadi.
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien.

Ilgstoša asiņošana (to nesauc par mēnešreizēm) var būt ļoti nopietnu slimību iemesls, īpaši 50 gadu vecumā. Lūdzu, steidzīgi dodieties pie ginekologa.

Maija Broša 1. slimnīca, ginekologs, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā rīkoties, ja nav redzama tuberkolozes potes rēta?
Labdien!

Jau ļoti ilgu laiku satraucos par savu bērniņu. Decembrī būs divi gadi.

Vai ir iespēja veikt kādu pārbaudi, lai noteiktu, vai ir iedarbojusies tuberkolozes pote, kuru veica piektajā dienā pēc bērna piedzimšanas? Bērnam nav redzama šī potes vieta, nav izveidojusies pumpa, kas ir visiem.

Divos mēnešos arī nekas neizveidojās, nebija nekādas krevelites vai kā tamlīdzīga, kas liecinātu par veikto poti.

Esmu vairākas reizes jautājusi mūsu ģimenes ārstei, un viņa saka, ka, iespējams, nepareizi iepotēts, lai vēršos pie atbilstošiem dakteriem, viņa nav saskārusies ar šādiem gadījumiem.

Vai tā var būt, ka nepareizi iepotē? Kā mums pareizi rīkoties un kur vērsties?

Paldies!
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Vakcināciju pet tuberkulozi veic trešajā dzīves dienā, nevis piektajā. Ja Jums ir veikta piektajā, tad ir jautājums, kāpēc? Nu, bet pieņemsim, ka viss ir veikts atbilstoši instrukcijām. Divu gadu vecumā bērnam potēšanas vietā nekādai, kā Jūs sakāt, ''pumpai'', nevajag būt un arī citiem bērniem divos gados ''pumpas'" nedrīkst būt. Divos gados ir jābūt nelielai rētai. Pieļauju, ka Jūs viņu neredzat, bet dakterim vajadzētu redzēt. Nepareizu potēšanu kā variantu es izslēdzu.Ja tiešām nav rētas potēšanas vietā, tad, iespējams, ka nav izveidojusies pietiekama imunitāte pret tuberkulozi. Papildus Jūs varat konsultēties pie pediatra, jebkurš pediatrs Jums pastāstīs, kas būtu jādara.

Cieņā, dr. I.Strazds, pediatrs., Strazda I. ārsta pediatra prakse

Labdien!

Iesaku vērsties tuberkulozes kabinetā un veikt Mantū reakciju, kas dos pilnveŗtīgāku informāciju par imunitāti pret TBC.

dr. I. Balode, "Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca Ainaži", SIA

Pediatrija / bērnu veselība

Kad varu gaidīt uzlabojumus?
Labdien!

Man 16. septembrī notika negadījums, labā pleca locītavas mežģījums, pleca kaula lielā paugura lūzums bez dislokācijas.

Apsējus vairs nenēsāju, katru dienu vingroju, bet naktīs joprojām ir lielas sāpes, Ibustar, Ultracod nepalīdz. Neesmu izgulējusies nevienu nakti, vairs nav spēka.

Cik ilgi man vēl sāpēs un cik ilgi būs jāvingro, lai būtu uzlabojumi?

Vingroju dienā vismaz stundu lauzta pleca kustīguma atjaunošanai. Roku varu pacelt tikai līdz pusei, uz mugurpusi nevaru saliekt. Kādus medikamentus varētu vēl palietot pret sāpēm, lai pa nakti varu izgulēties?

Traumatologs, šo divas reizes uzdoto jautājumu vienkārši ignorē, nosūtot pie fizioterapeita par smukām naudiņām blakus kabinetā!

Kontrolrentgens uzrādīja, ka plecs gandrīz sadzijis, bet varbūt kādas saites arī bija sastieptas.. To taču rentgens neuzrāda?

Paldies!
Atbild:
"Arho medicīnas serviss", "Arho medicīnas serviss", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu! No fizioterapeitu skata punkta, Jūsu stāvoklis ir nopietns. Lai izvērtētu kādus vingrojumus nepieciešams, ir jāizmeklē plecs (muskuļu testi, garumi, stabilitātes izvērtējums, mīksto audu stāvoklis). Visbiežāk nav pietiekami ar locītavas kustības amplitūdas uzlabojošiem vingrojumiem, ja nav uzmanība pievērsta lāpstiņas stabilitātei. Mīkstie audi kompensatori var palielināt savu spriegumu jeb tonusu un palielināt sāpes, kas būtībā nenodrošina uzlabojumu. Jāseko kustībām, lai tās netiktu veiktas uz kakla muskuļu rēķina, neiesaistot trapeces muskuļa augšējās daļas. Ieteiktu konsultēties ar pieredzējušu, tieši pleca locītavu problēmu gadījumā, fizioterapeitu, jo plecs sastāv no 4 locītavām ( no fizioterapijas viedokļa), kurā ietilpst lāpstiņa, pleca kauls, atslēgas kauls, krūšu kauls. Sarežģītākā locītava ķermenī. Mēs redzam pilnīgu atlabšanu pusgada laikā, kuras laikā fizioterapeita darbs mijas ar pacienta paša mājas darbu.

Ar cieņu, Marika Briede, SIA" Arho Medicīnas serviss" fizioterapeits

Fizioterapija

Kāda diēta jāievēro, ja ir grūtnieču diabēts?
Labdien!

Esmu 26. grūtniecības nedēļā. Atklāja gestācijas perioda diabētu, drīz jādodās pie endokrinologa, bet līdz tam vēlētos noskaidrot, kas jādara - kāda diēta jāievēro vai vēl kas cits? Paldies par atbildi jau iepriekš!
Atbild:
Violeta Hrikina-Seredenko, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien, cien. Anna!

Diabētam var būt dažādi riska faktori, tos izvērtēs endokrinologs. Pamatā ieteikums - sabalansēta diēta, pietiekama fiziskā aktivitāte (10 000 soļi dienā) un regulāra cukura kontrole. Ja nevar noregulēt, tad endokrinologs lemj par insulīnu.

Ar cieņu, MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā Ingrīda Circene, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"

Endokrinoloģija / diabēts

Kas varētu būt pumpiņa uz acs plakstiņa?
Labdien!

Uz acs apakšējā un augšējā plakstiņa (skropstu līnijas) periodiski uzmetas maza pumpiņa, nav balta, vairāk caurspīdīga. Domāju, ka tas nav mieža grauds, jo nav strutu un, cik ātri tā uzrodas, tik ātri arī pazūd. Nav sāpju, varbūt neliels diskomforts. Kas tas varētu būt?
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Mazās pumpiņas uz plaksta brīvās malas ir sekrēts no plaksta Meiboma dziedzera, kurš nav varējis pilnībā izdalīties no dziedzera izvada un ir tur iestrēdzis. Parasti tie attīrās paši bez ārējas palīdzības. Ja tomēr tas nenotiek tik ātri, tad var paturēt siltas kompreses uz plakstiem un maigi pamasēt plakstu virzienā uz plaksta maliņu, lai veicinātu attīrīšanos.

Iveta Mežatuča, LAAC oftalmoloģe, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA

Labdien!

To var izvērtēt tikai acu ārsts. Jāpierakstās uz vizīti.

Dace Markevica- acu ārsts, "Acu veselības centrs", SIA

Acis, optika / acu veselība

Kādus izmeklējumus veikt, ja pastāvīgi ir galvassāpes?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kādas pārbaudes būtu ieteicams veikt, ja ir sprandas sāpes, kuru dēļ sāp arī galva?

Atliecot galvu uz aizmuguri, var just, ka galvai paliek vieglāk. Šādas sāpes var mocīt pat vairākas dienas. No rītiem mostos neizgulējusies un sāp pat acis.

2 gadus atpakaļ ir veikta MR galvai un duplex asinsvadiem, tur viss bija labi. Kādi izmeklējumi būtu vēl nepieciešami?

P.s jau vairākus gadus arī mokos ar neskaidru/dullu galvu.
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Izejot no Jūsu sūdzībām, iespējams, ka galvas sāpes varētu būt saistītas ar kakla skriemeļu osteohondrozi, bet, nezinot ne jūsu vecumu, ne slimības anamnēzi, neko īsti ieteikt nevaram. Varētu veikt kakla skriemeļu RTG un pakonsultēties ar neirologu.

Ar cieņu, Veselības salons 888

Labdien!

Būtu jāizmeklē mugurkaula kakla daļas skriemeļi, vislabāk magnētiskajā rezonansē. Jāizvērtē, vai spilvens ir ērts, uz kura liekat galvu naktī. Iesaku konsultēties pie neirologa.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai jāvēršas pie speciālista, ja bērns dīvaini dīdās?
Labdien!

Manai meitiņai ir 5 gadi. Jau no zīdaiņa vecuma, kad viņa tika sprādzēta mašīnas zīdaiņu sēdeklītī, tika novērots, ka viņa bieži dīdās, cilājot uz aukšu vēderiņu, līdz aizmieg. Domājām, ka tas tāds dīvains ieradums. Kad paaugās, nebija vairs zīdaiņu sēdeklītis, bet varēja novērot, ka viņa, piemēram, skatoties televizoru, pielik rokas priekšā un dīdās, tā kā gribētu čurāt. Tā var dīdīties, nosvīzdama, krietnu laiku. Dīvaini, bet no malas izskatās pēc pašapmierināšanas. Citreiz izdodas aizsūtīt vienkārši pačurāt, citreiz ja atbild, ka nevajag pačurāt, man nav pat īsti nekāda argumenta kāpēc lai nedīdās, kā tikai - tā jau nedara. Par ko tas varētu liecināt un ja vajag atrādīt kādam speciālistam, tad kādam?

Paldies jau iepriekš
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Domāju, ka Jūsu domas par pašapmierināšanos, ir vērā ņemamas. Katrā ziņā šajā vecumā šādas lietas nemaz nav tik reta parādība. Jā, Jums vajadzētu aizrādīt, ka tā nedrīkst utt., bet, droši vien arī kāda speciālista konsultācija nebūtu par sliktu. Šeit es domāju bērnu ginekologu vai bērnu psihoterapeitu. Atcerieties - tikai bērnu speciālistus!

Cieņā, dr. I.Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse

Labdien!

Iesaku psihologa konsultāciju!

dr. I. Balode, "Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca Ainaži", SIA

Pediatrija / bērnu veselība

Vai Akvadetrim drīkst dot bērnam?
Labdien!

Aizsūtīju vīru uz aptieku pēc D vitamīna. Tika atnests D vitamīns - Akvadetrim.

Lasu aprakstu internetā un īsti nesaprotu, par kādu narkotisku vielu tur tiek runāts. Vai šo preparātu drīkst dot bērniem?

Katru gadu ziemā dodu D vitamīnu. Vai šis preparāts lietojams arī profilaktiski?

Ar cieņu, Iveta
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Pēc savas būtības D vitamīns nav narkotika. Internetā tiešām šim preparātam ir ļoti nekvalitatīvi tulkota instrukcija. Jums preparatam līdzi bija jabūt instrukcijai latviešu valodā.

Par Akvadetrim nav informācijas ne Latvijas valsts zāļu reģistrā, ne arī Uztura bagātinātāju reģistrā.

Ilze Paegle, farmaceite, Intas aptiekas vadītāja, "Inta", SIA, Aptieka

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Vai informācija par vakcināciju ir anonīma?
Labdien!

Sakiet, vai par manu vakcinaciju iespējams uzzināt trešajai personai? Vai, piemēram, mana draudzene var piezvanīt uz veselības centru un noskaidrot, vai esmu vakcinejusies pret gripu, vai ne? Vai šāda informācija ir anonīma?

Paldies!
Atbild:
MFD "Iļģuciems", MFD Veselības centrs "Iļģuciems"
Labdien!

Paldies par jautājumu.

Pacientu tiesību likums, Ārstniecības likums reglamentē jebkuras informācijas par pacienta datiem anonimitāti, aizsardzību, drošumu. Tātad, medicīniskā iestāde nesniegs ziņas par Jūsu vakcināciju ne kaimiņienei, ne draudzenei, arī mātei ne un ne darbavietai.

Inga Smirnova, MFD Veselības centra "Iļģuciems" galvenā ārste, interniste

Profilakse / vakcinācija