medicine.lv skaitļos

Lietotāji online375
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Ģenētiskais skrīnings : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ģenētiskais skrīnings

Ģenētiskais skrīnings

Mūsu komanda atbildēs uz visiem jautājumiem: Dr. Violeta Fodina, Dr. Irina Kovaļova Dr. Liene Korņejeva, Dr. Ārijs Lapsa. Šajā īsajā rakstā mēģināsim atbildēt uz visiem jautājumiem, saistītiem ar ģenētiku grūtniecības laikā.

Kas ir ģenētiskais skrīnings?
Skrīnings jeb sijājošā diagnostika ir precīza un savlaicīga iespējamo augļa ģenētisko anomāliju (Dauna sindroma u.c.) atklāšana auglim ar testiem, izmeklējumiem vai citām procedūrām īsā laika posmā, atsijājot personas, kurām slimības varbūtība ir maza; savukārt personas ar pozitīviem vai aizdomīgiem skrīninga rezultātiem nosūtāmas pie ārsta diagnozes noteikšanai un tālākas taktikas izvēlei.

Kādas metodes izmanto prenatālā diagnostikā?
Prenatālai diagnostikai pielieto tādas metodes kā:
* ultraskaņas skenēšanu,
* dažādu bioķīmisko marķieru noteikšanu mātes asinīs vai augļūdeņos,
* arī tādas invazīvas diagnostikas metodes kā horija bārkstiņu biopsija un amniocentēze.

Vai prenatālas diagnostikas metodes ir kaitīgas?
Dažas no prenatālās diagnostikas metodēm ir nekaitīgas (ultrasonogrāfija, seruma marķieru noteikšana), bet invazīvās ir saistītas ar zināmu risku augļa attīstībai un grūtniecības norisei.

Vai prenatālā diagnostika ir jāveic visām grūtniecēm?
Prenatālā diagnostika ir jāveic visām grūtniecēm.
* Invazīva (piem., amniocentēze) prenatālā diagnostika ir jāveic visos gadījumos, ja ir izmainīti mātes specifiskie asins plazmas bioķīmiskie un/vai ultrasonogrāfiskie rādītāji, jo augļa hromasomālu patoloģiju 100% apstiprināt vai izslēgt ir iespējams tikai izanalizējot augļa ģenētisko materiālu, kas iegūts ar invazīvo diagnostiko manipulāciju palīdzību (horijs vai augļūdeņi).

Kādos gadījumos ir vajadzīga ģenētiķa konsultācija?

Ģenētiķa konsultācija un prenatālā diagnostika rekomendēta gadījumos, ja kādam no vecākiem ir hromosomu anomālijas vai iedzimtas slimības un/vai ja ir konstatētas augļa strukturālas vai hromosomālas anomālijas, lai novērstu risku iespējamību topošās grūtniecības laikā. Gadījumā, ja Jums tika konstatētas hromosomu patoloģijas pastāv iespēja piedzemdēt veselu bērnu, izmantojot predemplantācijas ģenētisku diagnostiku.

Pirmā trimestra skrīnings: skausta krokas mērīšana un bioķīmisko marķieru noteikšana

Kas ir skausta kroka?
Skausta kroku (NT – nuchal translucency) veido šķidruma uzkrāšanās zemādas slānī augļa skausta rajonā – galvaskausa lejasdaļā un kakla daļā, kuru iespējams konstatēt ar ultrasonogrāfijas metodi.

Ko darīt, ja auglim ir palielināta skausta kroka?
Palielinātas skausta krokas gadījumā ģenētiski normāliem augļiem, ko konstatē no 11. līdz 14. grūtniecības nedēļām, rekomendē pēc atkārtotas sonogrāfijas un PAPP-A testa procedūras veikšanas, kā arī ārsta konsīlija veikt horija bārkstiņu biopsiju, ja nuchae nav izteikti palielināta, ir jāiziet detalizētu ultrasonogrāfisku izmeklēšanu 18. – 20. nedēļā ar obligātu sirds un lielo asinsvadu struktūru novērtēšanu, ir rekomendēta arī augļa ehokardiogrāfija.

Kas veic augļa skausta krokas mērīšanu?
I trimestra skrīninga ietvaros NT mērīšana riska novērtēšanai jāveic tikai speciāli apmācītiem un sertificētiem ultrasonogrāfijas speciālistiem, lai garantētu tās kvalitāti.

Kas ir bioķīmiskie marķieri?
I trimestra divi bioķīmiskie marķieri parādās mātes serumā tajā pat laikā, kad tiek izmeklēta NT (skausta kroka). Tie ir PAPP-A (ar grūtniecību saistītais plazmas proteīns A – pregnancy associated plazma protein A) un brīvais β-hCG (human chorionic gonadotropin). Ja auglim ir iedzimtas saslimšanas, šie rādītāji ir izmainīti.
* Ja nav iespējams veikt I trimestra skrīningu un/vai NT mērījumus, kā arī nav iespējams veikt 2. etapa riska aprēķinu I trimestrī, iesakāms II trimestra bioķīmiskais skrīnīngs – trīs marķieru tests (triple test), ietverot vienu asins analīzi laikā no 15 līdz 20+6 nedēļām (vislabāk 15+2 - 17 nedēļās)

Kā notiek ģenētiskais skrīnings?
Ģenētiskais skrīnings notiek 3 etapos:

1.etaps
Visām grūtniecēm neatkarīgi no vecuma veic I trimestra (11.–13.+6 ned.) augļa ultrasonogrāfiju un kombinēto bioķīmisko skrīningu.

Iedzimto anomāliju riska aprēķinā iekļauj:
* mātes vecumu
* kakla krokas biezumu
* brīvā βHGT un PAPP-A seruma līmeņa vērtības

1. Pacientes ar riska aprēķinu <1:1000 tiek iekļautas zema hromosomālo augļa patoloģiju riska grupā un pacientes turpina novēroties pie ginekologa.
2. Pacientes ar riska aprēķinu 1:51 – 1:1000 tiek iekļautas vidēji augsta riska grupā, kurām nepieciešama padziļināta izmeklēšana 2. etapā.
3. Pacientes ar riska aprēķinu ≥ 1:50 tiek iekļautas augsta riska grupā un tiek nosūtītas pie speciālista.

2.etaps
Vidēja riska grupas grūtniece (ar riska aprēķinu 1:51 – 1:1000) tiek nosūtītas pie speciālista diagnostikā; tiek veikta atkārtota ultrasonogrāfija un papildus izvērtēti I trimestra ultrasonogrāfijas marķieri – 11.–13.+6 grūtniecības nedēļā. Tajā pašā laikā tiek veikti kombinētā riska aprēķini.

Banner 280x280

* Ja koriģētais risks ir ≥ 1 : 250, tad rezultātu interpretē kā pozitīvu un grūtniecei rekomendē veikt augļa kariotipa (hromosomu komplekta) diagnostiku ar invazīvām metodēm
* Ja koriģētais risks ir < 1 : 251, tad rezultātu interpretē kā negatīvu. Grūtnieces turpina novēroties pie ginekologa. Obligātas izmeklēšanas: 2.trimestra grūtniecības skrīnings un augļa ehokardiogrāfija.

Dažos gadījumos grūtniecēm, neskatoties uz negatīviem ģenētiskā skrinīnga rezultātiem, kā arī normālu augļa kariotipu, piedāvā augļa ehokardiogrāfiju

* Ginekologa konsultācija ar kompetenci prenatālajā diagnostikā ir ieteicama sievietēm ar neskaidras izcelsmes zemu PAPP-A līmeni mātes serumā I trimestrī vai neskaidras izcelsmes paaugstinātu HGT un AFP vai samazinātu brīvā estriola līmeni mātes serumā II triimestrī

3.etaps
Detalizētu II trimestra ultrasonogrāfija (18 – 21+6 nedēļās) augļa anatomijas un augšanas novērtēšanai piedāvā visām grūtniecēm.

* Ja sievietes gestācijas laiks ir lielāks par 21+ 6 nedēļām un trīs marķieru tests nav iespējams, US marķieri jāinterpretē kopā ar vecumu
* Ja II trimestra ultrasonogrāfijā konstatē izolētu ieslēgumu sirds struktūrā ("golfa bumba"), bet risks Dauna sindromam pēc I trimestra skrīninga rezultātiem ir mazāks par 1:1000, tālāka izmeklēšana vai atkārtota US nav nepieciešama. Ja pēc I trimestra skrīninga rezultātiem Dauna sindroma risks ir lielāks par 1:1000, sievietei piedāvā veikt amniocentēzi. Šī robežvērtība ir izvēlēta, pamatojoties uz faktu, ka tāds ieslēgums sirds struktūrā II trimestra ultrasonogrāfijā palielina Dauna sindroma risku divas reizes
* Ja II trimestra ultrasonogrāfijā tiek konstatēta plexus chorioideus cista, tā nav indikācija amniocentēzei, ja vien šī atrade nav saistīta ar
  - palielinātu Dauna sindroma vai Edvardsa sindroma risku pēc skrīninga rezultātiem
  - citu/ -ām patoloģiju/ -ām US izmeklējumā
  - mātes vecumu 35 gadi un vairāk
* Ja II trimestra ultrasonogrāfijā tiek konstatēts vairāk kā viens marķieris, vai ehogēnas zarnas, vai palielināts skausta krokas izmērs, vai jebkura strukturāla vai augšanas anomālija, sieviete tiek nosūtīta pie ginekologa ar kompetenci prenatālājā diagnostikā

Prenatālās diagnostikas invazīvās procedūras

Kas ir horija bārkstiņu biopsija?
Prenatālās diagnostikas metode hromosomālas vai ģenētiskas patoloģijas noteikšanai auglim, kuras laikā caur dzemdes kakliņu vai caur grūtnieces vēdera priekšējo sienu un dzemdes sienu iegūst horija audus. Horija bārkstiņu biopsiju parasti veic laikā no 11. līdz 12+6. grūtniecības nedēļai. Ar procedūru saistītie iespējamie riski ir infekcija, augļa ūdens noplūšana un mazūdeņainības veidošanās, kā arī grūtniecības pārtraukšanās draudi 0,5 – 1% gadījumu.

Kas ir amniocentēze?

Prenatālās diagnostikas metode, ar kuras palīdzību no augļūdeņiem iegūst augļa izcelsmes šūnas (amniocītus), kuras savairojot un pēc tam analizējot iegūst augļa materiālu hromosomālas anomālijas atklāšanai. Augļa ūdens iegūšanai rūpīgā ultrasonogrāfijas kontrolē ar adatu veic dūrienu caur grūtnieces vēdera priekšējo sienu (caur ādu, zemādu, dzemdes sienu) un paņem 10 – 15 ml augļūdens. Punkciju izdara dzemdes augšējā daļā ultrasonogrāfijas kontrolē, lai redzētu placentas piestiprināšanās vietu un augļa lokalizāciju. Amniocentēzi parasti veic laikā no 15. līdz 20+6. grūtniecības nedēļai. Amniocentēzes iespējamas komplikācijas ir augļa traumatizācija, priekšlaicīgas dzemdības, jaundzimušo respiratora mazspēja, stājas patoloģija bērnibā, mātes izoimunizācija (asinīs parādās antivielas), augļūdens embolija un infekcija. Tomēr tiek uzskatīts, ka ar procedūru saistītas grūtniecības pārtraukšanās risks nepārsniedz 0,6 – 0,86%.

Kas ir kordocentēze?
Prenatālās diagnostikas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūts un analizēts asins paraugs no augļa nabassaites ģenētisku anomāliju atklāšanai. Kaut arī šī metode ļauj ātri veikt hromosomu analīzi, kordocentēze ir saistīta ar augstu iespējamu komplikāciju risku, un šī procedūra tiek izmantota tikai augsta ģenētiska riska grūtniecību gadījumā, kad amniocentēze, horiju bārkstiņu biopsija vai ultrasonogrāfija nav informatīvas vai izmeklējumu rezultāti nav pārliecinoši. Kordocentēzi veic ultrasonogrāfijas kontrolē, nosakot placentas lokalizāciju un nabassaites vēnas piestiprināšanās vietu; caur grūtnieces vēdera priekšējo sienu un dzemdes sienu tiek ievadīta adata un no nabassaites vēnas tiek paņemts augļa asins paraugs. Tā kā agrā grūtniecības laikā augļa nabassaites vēnas sieniņas ir trauslas, kordocentēzi veic ne ātrāk kā no 17. grūtniecības nedēļas. Grūtniecības pārtraukšanās risks, veicot šo procedūru, ir 1 – 2%

Ava Riga
Zaļā iela 1, Rīga, LV-1010
Tālrunis uzziņām 67111117
e-pastu: avariga@avariga.eu

Foto: Stock.XCHNG

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • mhavpdktxuzd 08.08.2020 22:37
    http://bitly.com/37FyPBv - ДОМ 2! Стройка любви продолжается! Вся страна с нетерпением ждет новых серий
  • dkeqdoxtzlbf 08.08.2020 22:26
    Все http://bitly.com/37FyPBv - эфиры дом 2 в режиме онлайн в отличном качестве, дом 2 лайт, вечерний и ночной эфир всегда раньше всех смотрите
  • eonhpuyferng 08.08.2020 21:43
    Все http://bitly.com/37FyPBv - эфиры дом 2 в режиме онлайн в отличном качестве, дом 2 лайт, вечерний и ночной эфир всегда раньше всех смотрите

Grūtniecības kalendārs

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...